به نام خدا

کشور ایران در ناحیه پرفشار عرض 30 درجه شمالی واقع شده است و بدین سبب در بخش وسیعی از آن، مناطق خشک و نیمه‌خشک مشاهده می‌شود. در اغلب مناطق ایران، از میان سه عامل خاک، آب و انرژی خورشیدی، کمبود آب مهم‌ترین عامل محدود کننده تولیدات گیاهی است. ساکنین این مناطق از دیرباز با لمس واقعیت خشکی به تجربه و با زیرکی به روش‌های متعددی برای استحصال آب، گسترش کشاورزی و بیابان‌زدایی دست یافته‌­اند. این مردم سخت­کوش خود را با طبیعت خشک وفق داده و در بسیاری موارد بر آن غلبه کرده‌اند.

به رغم وجود این سوابق طولانی و ارزشمند، در سال‌­های اخیر کشور با چالش‌­های متعددی نظیر افزایش جمعیت، گسترش شهرها، بیکاری، خودکفایی در تامین غذا، تغییر کاربری اراضی و خشکسالی­‌های پیاپی روبرو شده است. برخی از این چالش‌­ها، بحران­‌های حادی از قبیل گرد وغبار،  کمبود آب، افت شدید آب­‌های زیرزمینی،  نزاع بر سر آب را در پی داشته است. لذا، بسیاری از اندیشمندان، پژوهشگران، کارشناسان و مدیران دستگاه­‌های اجرایی، دانشجویان و سازمان­‌های مردم نهاد به پژوهش و بحث در خصوص مبحث تامین آب کافی و یافتن راه‌­حل برای بحران‌­های مذکور مشغول هستند.

امید است هفتمین همایش ملی سامانه‌­های سطوح آبگیر باران فرصت مناسبی برای تبادل نظر دانشجویان، کارشناسان، مسئولان دستگاه­های اجرایی، محققان، اساتید و سایر علاقمندان را فراهم کند تا با اشتراک‌­گذاری تجربیات و یافته­‌های پژوهشی به راه‌حل‌های علمی و عملی برای حل مشکلات مذکور نائل شوند.

به امید دیدار شما